بایگانی ماهیانه: تیر ۱۳۹۱

طومار عمر آقای صداپیشگی پیچیده شد

همین امروز که هشتمین روز از تیرماه در حال گذر از کنار ماست، «علی کسمایی » که را با صدایش روی بسیاری از شخصیت های سینمایی خاطرات هول و هراس و عشق و قهرمان و سربدار و تفنگچی و … کودکی و جوانی ما را ساخته بود ، از کنار ما ربود تا همنشین خاک کند. و می مانی که چرا « این کوزه‌گر دهر چنین جام لطیف *** می‌سازد و باز بر زمین میزندش». خبر تشیع پیکرش را به نقل از خبرگزاری مهر بخوانید :
مراسم تشییع پیکر زنده یاد علی کسمایی، پدر دوبلاژ ایران صبح امروز پنجشنبه ۸ تیرماه از تالار وحدت به سوی قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) برگزار شد.
در ابتدای این مراسم که با حضور چهره های هنری و دوبلاژ ایران برگزار شد منوچهر اسماعیلی به ذکر خاطره آشنایی خود با زنده یاد کسمایی پرداخت و گفت: ایشان آنچنان برای دوبله یک کار دل می سوزاند که روی تک تک دیالوگ‌ها و واژه‌ها وقت می‌گذاشت. دوبلاژ ایران مدیون زنده یاد علی کسمایی است. ادامه‌ی خواندن

همایشی در نکوداشت عثمان خوافی، دوتار نواز خراسان برگزار می شود

نکوداشت عثمان خوافی، دوتار نواز خراسان برگزار می شود نکوداشت عثمان محمد پرست خوافی، استاد دوتار خراسان روز سه شنبه ۱۲ تیرماه با همکاری خانه موسیقی در تالار ایوان شمس برگزار می شود.
به گزارش سایت خانه موسیقی، نشست رسانه ای این همایش صبح امروز با حضور ابراهیم بای سلامی(رئیس همایش)، حمیدرضا عاطفی(معاون اجرایی خانه موسیقی)، داریوش ارجمند(دبیر همایش) و بهروز وجدانی(رئیس کانون پژوهشگران خانه موسیقی) برگزار شد و جزئیات برنامه مطرح گردید.
ابراهیم بای سلامی، رئیس این همایش در ابتدا با خوش آمد گویی به حضار گفت: موسیقی و شعر در خراسان ماهیت خاص خود را دارد و به همین دلیل عثمان خوافی هم دارای شخصیت و هویت منحصر بفردی است. عثمان محمد پرست ۸۵ سال سن دارد و ۷۰ سال به مردم خدمت فرهنگی کرده است. ادامه‌ی خواندن

نمایش نامه های راه یافته به مرحله بازبینی جشن واره تئاتر امید

 جشن واره تئاتر کارگاهی امید اسامی راه یافته گان به مرحله بازبینی چهارمین سال برگزاری خودش را اعلام کرد .براساس توضیح پیام دهکردی دبیر جشن واره تمام آثار ارسالی به این جشنواره را محمد چرمشیر بازخوانی کرده و ازمیان این آثار ۳۳ اثربه مرحله بازبینی راه یافته اند که از این تعداد ۹ اثربه صورت مشروط به بازبینی پذیرفته شده اند .

 شماره  نام اثر         نویسنده          کارگردان          توضیحات
١  به خاطر من…! علیرضا مقدس علیرضا مقدس قبول
٢ همه عطرهای عربستان فرناندو آرابال محمد نجاتی قبول
٣ درستکارترین قاتل  دنیا افشین هاشمی نوشین کریمی قبول
۴ وجدان درد رضا منتظری رضا منتظری قبول
۵ منو  طلخک نیما دهقان سید سامان هاشمی قبول
۶ بن بست ریچارد پارسونز امین صبوری قبول
٧ مسئله ای نیست دیوید آیوز شهریار زنجبیلی فرد قبول
٨ قوانین حمل سلاح الکس بران سعید وفایی قبول
٩ زنی پشت در گیتی بایندر محمد علی محمدی قبول
١٠ قوی تر آگوست استرینبرگ فاطمه قربانی قبول
١١ صبحانه نهار  شام حسین قره محمد رضا رستمی قبول
١٢ قرمز و دیگران محمد یعقوبی ندا عموییان قبول
١٣ خواهش می کنم دیوید آیوز مجید اسدی قبول
١۴ آغاز پگاه بختیاری قبول
١۵ تلاش آخرم در راستای باقی بودن تکتم نوبخت مسعود حیدری قبول
١۶ پزشک نازنین(معلم سرخانه) نیل سایمون پریا طاهری قبول
١٧ مرگ در می زند وودی آلن محمد رضایی/روزبه حصاری قبول
١٨ سلام وخداحافظ اقتباسی از آثول فوگار فرهاد سلیمی قبول
١٩ سوپخوری جلال تهرانی میلاد آریا فر قبول
٢٠ دکتر خی ئل ماریا ایرنه فورنس محمد خاکساری قبول
٢١ سرشماری امیلیو کارباییدو محسن غواصی/پیمان رئیسیان قبول
٢٢ قرمز و دیگران محمد یعقوبی آیلین کیخایی قبول
٢٣ قوانین حمل سلاح الکس بران نیما هاشمی قبول
٢۴ رقص کاغذ پاره ها محمد یعقوبی محمد جمالی قبول
٢۵ رومئو و ژولیت محمد رضا شاهد سید جمشید حسینی مشروط به بازبینی
٢۶ لارنس راهب ، مردی که حرف نمی زند محمد چرمشیر آریان رضایی مشروط به بازبینی
٢٧ گنده لعنتی احسان یوسفی نسب احسان یوسفی نسب مشروط به بازبینی 
٢٨
 سه پنجره از شادی
 محمد چرمشیر محمد شهباز تهرانی مشروط به بازبینی
٢٩ ترسیم پنج ضلعی احمد سلگی و… احمد سلگی مشروط به بازبینی
٣٠ برداشت آزاد مرجان ریاحی ساناز زمانی مشروط به بازبینی
٣١ صدای پا ساموئل بکت میلاد مجرد مشروط به بازبینی
٣٢ گریه در آب محمد چرمشیر مهدی علی نژاد مشروط به بازبینی
٣٣ هچل محسن رهنما نجمه کاظم زاده مشروط به بازبینی

محمد چرمشیر بازخوان جشن‌واره‌ی تئاتر کارگاهی امید

محمد چرم‌شیر تنها بازخوان جشن‌واره‌ تئاتر کارگاهی «امید»،‌ کار بازخوانی متون متقاضی شرکت در این جشن‌واره‌ را انجام می‌دهد.پیام دهکردی ـ مسئول برگزاری جشن‌واره‌ تئاتر امید ـ با اعلام این خبر گفت: از آنجا که همچنان دلم می‌خواهد جشن‌واره‌ تئاتر امید شمایل متفاوتی با دیگر جشن‌واره‌ها داشته باشد، تصمیم گرفتم بازخوانی متون را فقط به آقای چرمشیر بسپارم.وی ادامه داد: از آنجا که یکی از مهمترین دغدغه‌های جشن‌واره‌ تئاتر امید، ایجاد امید در گروه‌های جوان است فکر کردم با حضور یک فرد صاحب سبک و اندیشه صاحب قلم و مطمئن و مومن به این مسیر،‌ می‌توانیم به این دغدغه پاسخ گوییم بنابراین از آقای چرم‌شیر خواستم که تنها بازخوان جشن‌واره‌ ما باشد چرا که ایشان همه این ویژگی‌ها را دارد.دهکردی با اشاره به شیوه برگزاری جشن‌واره‌ تئاتر امید یکی از مهمترین ویژگی‌های این جشن‌واره‌ را سادگی آن دانست و گفت: عظمت جشن‌واره‌ ما به سادگی و بی‌پیرایگی آن است در این جشن‌واره‌ از امکانات و دکورهای آنچنانی خبری نیست، همه چیز در فضایی صمیمانه و بی‌ریا انجام می‌شود و این بهترین اتفاقی است که برای جشن‌واره ما رخ می‌دهد.او که پیش از این از شورایی شدن دبیری این جشن‌واره‌ خبر داده بود در این زمینه توضیح داد: قرار است، شورایی پنج نفره دبیری این دوره را انجام بدهد که اعضای این شورا خود دانش آموختگان تئاتر هستند و اسامی آنها به زودی مشخص می‌شود.نتایج بازخوانی متون ارسالی به دبیرخانه جشن‌واره‌ کارگاهی امید ۳۰ خرداد ماه اعلام خواهد شد و بازبینی آثار راه یافته ۲۸ الی ۳۰ تیرماه خواهد بود. همچنین جشن‌واره‌ امید از ۲۷ الی ۳۱ شهریور ماه برگزار خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

ساز موسیقی کوک نیست

این روزها ساز موسیقی کوک نیست و انگار در سه گاه گیر افتاده است ، جز مویه ، خزان و مغلوب و… ردیف و گوشه ای ، گوشه دلش را نمی گیرد . خبر پشت خبر که اگر نی داوودی«کسایی »خاموش ماند ، زخمه های مجنون وار« سروراحمدی» هم نیست شد . یعنی رفت که رفت . و نه سنتی است پاسدار آن زخمه ها و نغمه ها نه مرده ریگی که خیالی داشته باشد برای حفظ  این خاطره ی بشری . ادامه‌ی خواندن

هنرمندان صاحب یک بیمارستان می شوند

مدیرعامل خانه تئا‌تر با اشاره به نیاز جامعه تئاتری به راه اندازی بنیاد حمایت از هنرمندان بیمار از قول وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای راه اندازی بیمارستان هنرمندان طی روزهای آینده خبر داد.به گزارش مهر ایرج راد درباره پیگیری‌های انجام شده برای حمایت از هنرمندان بیمار گفت: «اینکه کمک‌هایی مقطعی به هنرمندان شود مانند مسکن‌های موقت است. برای کسی که مبتلا به بیماری است و باید مستمر هزینه کند و هزینه‌ها نیز بالاست و برخی دارو‌ها را نیز حتی بیمه متقبل نمی‌شود، کمک‌های مقطعی نمی‌تواند تأثیرگذار باشد. باید راه چاره‌ای تأثیرگذار اندیشید.» ادامه‌ی خواندن