طومار عمر آقای صداپیشگی پیچیده شد

همین امروز که هشتمین روز از تیرماه در حال گذر از کنار ماست، «علی کسمایی » که را با صدایش روی بسیاری از شخصیت های سینمایی خاطرات هول و هراس و عشق و قهرمان و سربدار و تفنگچی و … کودکی و جوانی ما را ساخته بود ، از کنار ما ربود تا همنشین خاک کند. و می مانی که چرا « این کوزه‌گر دهر چنین جام لطیف *** می‌سازد و باز بر زمین میزندش». خبر تشیع پیکرش را به نقل از خبرگزاری مهر بخوانید :
مراسم تشییع پیکر زنده یاد علی کسمایی، پدر دوبلاژ ایران صبح امروز پنجشنبه ۸ تیرماه از تالار وحدت به سوی قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) برگزار شد.
در ابتدای این مراسم که با حضور چهره های هنری و دوبلاژ ایران برگزار شد منوچهر اسماعیلی به ذکر خاطره آشنایی خود با زنده یاد کسمایی پرداخت و گفت: ایشان آنچنان برای دوبله یک کار دل می سوزاند که روی تک تک دیالوگ‌ها و واژه‌ها وقت می‌گذاشت. دوبلاژ ایران مدیون زنده یاد علی کسمایی است.
هادی دیباج از دیگر هنرمندان شرکت کننده در این مراسم بود که یادآور شد: به حق لقب پدر دوبلاژ ایران برازنده زنده یاد علی کسمایی بود. ایشان حق بزرگی بر گردن این حرفه و هنر داشتند و زمانی که این کار را شروع کردند یکی از اقدامات موثرشان تربیت دوبلورهای جوان و تازه نفس بود که حالا همان جوانان تبدیل به سلاطین دوبلاژ ایران شده‌اند.
سپس غلامعلی افشاریه با اشاره به اینکه زنده یاد کسمایی استاد وی بود گفت: افتخار این را داشتم که در ۱۵ فیلم با ایشان همکاری داشته باشم، خیلی چیزها از ایشان یاد گرفتم. او به جوان‌ها بها داد و شاگردان زیادی را وارد عرصه دوبلاژ ایران کرد. زنده علی کسمایی انسان شریف و بزرگواری بود و روی دیالوگ‌نویسی خیلی دقت و وسواس داشت.محمود قنبری هم در بخش دیگری از این مراسم به نمونه هایی از همکاری خود با زنده یاد عل کسمایی اشاره کرد.
 در ادامه احمد میرعلایی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی یادآور شد: زنده یاد کسمایی شاگردان بسیاری را تربیت کرد و در جشنواره ۲۸ فیلم فجر از ایشان تقدیر کردیم و به یاد دارم که زمانی که از ایشان تقدیر کردیم بوسه به دستانشان زدم و افتخار می‌کنم که جزو شاگردان ایشان هستم.
در این بخش از مراسم نیز حسین عرفانی از دیگر هنرمندان عرصه دوبلاژ با اشاره به اینکه زنده یاد کسمایی انسانی بزرگ و یکی از بزرگان هنر ایران بود گفت: او آثاری فاخر از خود به جای گذاشت و روحشان و یادشان گرامی باد.
چنگیز جلیلوند، منوچهر والی زاده، محمدمهدی عسگرپور و فرهاد توحیدی از دیگر هنرمندان حاضر در مراسم تشییع پیکر زنده یاد علی کسمایی بودند که از تالار وحدت به سوی قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) برگزار شد.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *